اخبار آهن آلات

5 نوع فلز مورد استفاده در خودروسازی

بهناز میرلوحی
seokar ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ 0

5 نوع فلز مورد استفاده در خودروسازی | بهره‌مندی از فولاد در دنیای خودروسازی تأثیر اندکی نداشته است. توانایی فولاد در دنیای ماشین سازی ‌و تولید در اشکال گوناگون به واسطهٔ تکنیک‌ های مختلف، آن را به گزینه‌ای کاربردی، بادوام و مقرون به صرفه تبدیل نموده است. انواع فولاد مورد استفاده در صنایع خودروسازی می‌تواند از فولاد ضد زنگ، فولاد…

5 نوع فلز مورد استفاده در خودروسازی | بهره‌مندی از فولاد در دنیای خودروسازی تأثیر اندکی نداشته است. توانایی فولاد در دنیای ماشین سازی ‌و تولید در اشکال گوناگون به واسطهٔ تکنیک‌ های مختلف، آن را به گزینه‌ای کاربردی، بادوام و مقرون به صرفه تبدیل نموده است. انواع فولاد مورد استفاده در صنایع خودروسازی می‌تواند از فولاد ضد زنگ، فولاد با مقاومت بالا، کم کربن یا گالوانیزه باشد. با ما همراه باشید تا اطلاعات موردنیاز شما را در اختیارتان قرار بدهیم.

  • فولاد ضد زنگ

یک ماده خام فولادی یا محصولات پیش ساخته فقط هنگامی می تواند دارای اسم فولاد ضد زنگ باشد که دربرگیرنده %10.5 کروم نیز %1 کربن در کنار دیگر ترکیبات آلیاژی باشد. یکی از خصوصیات قابل توجه این نوع از فولاد، توانایی و مقاومت آن در مقابل مواد خورنده است. طراحی براق و سبک بدنه آن مترادف با ماندگاری و عملکرد در بسیاری از صنایع و نه تنها در ساخت خودرو بوده است. منطقی به نظر می رسد که فولاد ضد زنگ یکی از مواد مورد استفاده برای ساخت و مونتاژ اجزای گوناگون خودرو بایک‌دیگر است. به عبارتی بسیاری از اتومبیل ها دربرگیرنده حدوداً پانزده الی دو کیلوگرم فولاد ضد زنگ می باشند که در سیستم اگزوز آن ها یافت می گردد.

  • فولاد کم آلیاژ مقاوم

نوآوری های فولادی مدرن موجب توسعه یک نوع فولاد نوین گردیده است که به عنوان فولاد کم آلیاژ پر مقاوم و مستحکم شناخته می‌ شود. برخلاف فولاد معمولی کم کربن و نرم، فولاد کم آلیاژ پر استحکام پیچیده هستند. این از مواد با دقّت انتخاب شده با ترکیبات شیمیایی خاص طراحی و ساخته می شود. نتیجه یک محصول فولادی با حرارت دقیق می باشد که سخت، دارای درجه خستگی استثنایی می باشد. برخلاف ویژگی تشکیل دهنده فولاد کم آلیاژ پر مستحکم، آن ها به دلیل وزن بسیار کم برای بدنه خودرو، چهارچوب، درب های خودرو، سپرها انتخابی بسیار مناسب هستند.

  • فولاد کربن بالا

فولاد با محتوای کربن بالا، که به عنوان فولاد پر کربن معرفی می شود آلیاژهایی می باشند که تحت یک شیوهٔ عملیات حرارتی به اسم خاموش کردن قرار گرفته اند. حال آن که در عملیات حرارتی سنتی فولاد که در آن محتوای کربن در آهن گرم گردیده حل می‌ شود، خُنک سازی سریع اعمال گردیده در فولاد خاموش شده، کربن را به دام انداخته و ساختار فولاد را تغییر خواهد داد. برخلاف فولاد معمولی‌، فولاد پر کربن انعطاف پذیری کمتری را داشته و مستعد در مقابل شکنندگی است.‌ با در نظر گرفتن تمامی این ویژگی ها خودروسازان همواره فولاد پر کربن را برای شاسی، بوش، تیر نگهدارنده و… مورد استفاده قرار می‌ دهند.

  • فولاد کم کربن

فولاد کم کربن استحکام کششی اندکی دارد و نقطه تسلیم ضعیف تری داراست. فولاد کم کربن که به عنوان فولاد ملایم هم معرفی می شود، همچنان مسیر خود را در بسیاری از قطعات خودرو پیدا نموده است. چرا که تولید آن ارزان بوده و جهتِ تولید قطعات کوچک‌تر مفید خواهد بود. فولاد کم کربن هم در درون و هم در نمای بیرونی اتومبیل پیدا می‌ شود. بعضی از نمونه‌ ها بدنه کلاچ، بازوی کنترل، براکت ها، قطعات تعلیق و مواردی مشابه است.

  • فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه ارزان قیمت تر از فولاد ضد زنگ ولی مؤثرتر از آلومینیوم و به عنوان یک فولاد پرکاربرد در ساخت وسیله های نقلیه می باشد. هم اکنون بهره گیری از فولاد گالوانیزه حتی در هر نوع از خودرویی استاندارد محسوب می شود. حدوداً هشتاد درصد از یک ماشین، کامیون، موتور سیکلت را می توان از فولاد گالوانیزه ساخت. این قبیل از فولادها می تواند عمر و کارآیی خودرو را با حداقل تعمیرات و نگهداری موردنیاز افزایش بدهد. بعضی از مزیت های فولاد گالوانیزه؛ هزینه ای پایین، ماندگاری بهبود یافته، خود ترمیم شوندگی نیز در دسترس بودن می باشد.

نتیجه گیری

انواع گوناگون فولاد مورد استفاده در صنایع خودروسازی را می توان حدوداً در هریک از بخش های یک وسیله نقلیه پیدا کرد. به همان شکل که بحث شد، برخی از این فولادها می توانند کیفیت و استحکام مطلوبی را برای خودرو‌ها به همراه داشته باشند. همانند؛ فولاد پیشرفته و فولاد پر کربن! انواع دیگر فولادها نیز از نظر طبیعت می توانند مقرون به صرفه باشند. به عنوان نمونه؛ فولاد ضد زنگ، فولاد گالوانیزه، فولاد کم کربن، همچنان استحکام و مقاومت کافی را با معایبی بسیار کم ارائه می دارند.‌

خرید آهن
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
مشاوره رایگان و خرید