اخبار آهن آلات

بهترین میلگرد برای ساختمان سازی

بهناز میرلوحی
seokar ۱۴۰۲/۰۴/۱۱ 0
بهترین میلگرد برای ساختمان سازی

امروزه در ساختمان سازی برای افزایش استحکام و مقاومت ساختمان از ابزار های مختلفی استفاده می شود، یکی از مهم ترین ابزار های بکار رفته در ساختمان سازی میلگرد می باشد. میلگرد نوعی میله فولادی است که در سایز های متفاوت ساخته می شود. در اغلب سازه های ساختمانی از بتن به منظور استحکام بنا استفاده می شود. تمامی افراد…

امروزه در ساختمان سازی برای افزایش استحکام و مقاومت ساختمان از ابزار های مختلفی استفاده می شود، یکی از مهم ترین ابزار های بکار رفته در ساختمان سازی میلگرد می باشد. میلگرد نوعی میله فولادی است که در سایز های متفاوت ساخته می شود.
در اغلب سازه های ساختمانی از بتن به منظور استحکام بنا استفاده می شود. تمامی افراد بتن را به عنوان یکی از مصالح مقاوم در برابر نیرو های فشاری می شناسند. بتن در برابر ضربه به شدت مقاوم است. اما در برابر نیرو های کششی و چرخشی، مقاومت چندانی ندارد. و به همین دلیل بتن به تنهایی برای افزایش استحکام ساختمان کاربردی ندارد و باید حتما به همراه میلگرد استفاده شود.
بکار بردن میلگرد در بتن باعث می شود سازه شما در برابر نیروی کششی مقاومت بالاتری پیدا کند. به طور کلی میلگرد وظیفه تقویت بتن را به عهده دارد.

برای کشف جدیدترین قیمت لوله مانیسمان و دریافت راهنمایی‌های تخصصی برای خرید بهینه، حتماً این مقاله جامع را مطالعه کنید!

انواع میلگرد
میلگرد ها را میتوان به سه دسته تقسیم کرد که عبارت است از
میلگرد ساده
میلگرد های ساده از نظر ظاهری سطحی صاف و یکنواخت دارند و در ابعادی بین ۶ الی ۵۰ میلی متر ساخته می شوند.
این میلگرد ها در ساخت درز انقباض انواع اتوبان ها کاربرد دارند و از جمع شدگی و ترک در بتن جلوگیری می کنند.
میلگرد های آجدار مقاومت بالا HSD
میلگرد های آجدار با مقاومت بالا میلگرد HSD نامیده می شوند. سطح این میلگرد ها به صورت مارپیچ و پیچیده است و می توان آن ها را در سایز ۴ تا ۵۰ میلی متر تهیه کرد.
مهم ترین ویژگی این میلگرد ها درصد پایین کربن آنها و انعطاف پذیری بالا می باشد. همچنین خاصیت جوشش پذیری بالا از دیگر ویژگی های میلگرد HSD است. بیشترین استفاده این نوع میلگرد ها در سازه های تجاری، ساختمان های صنعتی، پل ها و در کل هر نوع سازه دیگری می باشد.
میلگرد آجدار ترمومکانیکی TMT
این نوع میلگرد در دمای بالا تولید شده و دارای استحکام فوق العاده بالایی می باشد. همچنین از ویژگی های این نوع میلگرد می توان به انعطاف پذیری بسیار بالا، جوش پذیری و خمش پذیری آن اشاره کرد.
میلگرد ترمومکانیکی TMT با استفاده از استاندارد های بین المللی تولید شده و خاصیت ضد زلزله، ضد زنگ و مقاومت زیاد در برابر دمای بالا را دارد. به همین سبب میلگرد TMT بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی می باشد.
ویژگی های میلگرد TMT
قدرت انعطاف پذیری بالا

بهترین میلگرد برای ساختمان سازی

برای ساخت یک ساختمان مقاوم باید از میلگردی استفاده شود که تعادل کامل، قدرت و انعطاف پذیری بالایی داشته باشد.
میلگرد TMT دارای تمام این قابلیت ها است و برای هر نوع ساخت و ساز به صورت گسترده استفاده می شود. همچنین بهتر است برای ساختن ساختمان های مسکونی و تجاری در مناطق زلزله خیز از میلگرد های TMT استفاده شود، تا تعادل درستی میان انعطاف پذیری و مقاومت ایجاد کرده و در زمان زلزله شوک های اضافی را جذب و از ساختمان نگه داری کند.
درجه ی گرید میلگرد TMT
میلگرد TMT در گرید های متفاوتی از Fe۴۱۵ تا Fe۶۰۰ در بازار موجود است. گرید ها طول کششی میلگرد را تعیین می کنند. میگرد های TMT با گرید پایین دارای مقاومت پایین و انعطاف پذیری بالایی هستند و در مقابل میلگرد هایی که گرید بالاتری دارند مقاومت بالا و انعطاف پذیری پایین تری نیز دارند.
بهترین نوع میلگرد TMT، میلگرد Fe۵۰۰ در نظر گرفته شده زیرا تعادل کاملی بین قدرت و انعطاف پذیری دارد.

شکل پذیری میلگرد TMT
یکی از ویژگی های بارز میلگرد TMT خاصیت شکل پذیری آن ها است که برای ساخت انواع سازه ها مناسب هستند، زیرا به راحتی خم شده و انعطاف پذیری بالایی دارند.
به دلیل انعطاف پذیری این نوع میلگرد حمل و نقل آنها از یک مکان به مکان های دیگر آسوده تر خواهد بود.
همانطور که گفته شد میلگرد های با گرید Fe۵۰۰ حداکثر میزان انعطاف پذیری را دارند. همچنین این نوع میلگرد ها دارای خواص دیگری مانند مقاومت کششی نهایی، قابلیت جوش پذیری بالا و مقاوم در برابر خوردگی هستند.
بهترین نوع میلگرد برای ساختمان سازی
میلگرد های TMT در طول فرایند تولید در معرض سخت ترین شرایط محیطی قرار می گیرند، بنابراین مقاومت و دوام آنها در برابر خوردگی نسبت به سایر میلگرد ها بالاتر از است.
لازم به ذکر است که میلگرد های TMT توسط سازمان استاندارد بین المللی (ISO) تایید شده و این تاییدیه کیفیت بالای این میلگرد را تضمین می کند. به این سبب در صنعت ساخت و ساز بیشترین تقاضا را میلگرد های TMT دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
مشاوره رایگان و خرید