اخبار آهن آلات

میلگرد بستر با وال پست چه فرقی دارد؟

بهناز میرلوحی
seokar ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ 0
میلگرد_بستر_با_وال_پست_چه_فرقی_دارد؟

میلگرد بستر یک جفت مفتول طولی معرفی می‌گردد که در قسمت عرضی مفتول‌های عرضی که به شکل نردبانی یا خرپایی به آن جوش داده شده است به طور کامل به چشم می‌خورد. در واقع این المان با هدف تقویت نمودن فولاد ساختمان و برای دیوارهای آجری و یا بلوک سیمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنسیت این مفتول از میلگرد استنلس استیل می‌باشد و…

میلگرد بستر یک جفت مفتول طولی معرفی می‌گردد که در قسمت عرضی مفتول‌های عرضی که به شکل نردبانی یا خرپایی به آن جوش داده شده است به طور کامل به چشم می‌خورد. در واقع این المان با هدف تقویت نمودن فولاد ساختمان و برای دیوارهای آجری و یا بلوک سیمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنسیت این مفتول از میلگرد استنلس استیل می‌باشد و روشی بسیار کاربردی به منظور بهبود ترک خوردگی یا شکستگی اتصالات بین سنگ بنایی، تلقی می‌گردد. از طرف دیگر  برای ستون‌های بنای ساختمان با هدف باربری عمودی و شکستگی مایل مفید به فایده محسوب می‌گردد.

کافیست تا کمی در اطلاعاتی که در حوزه خسارت‌های وارده به هر ساختمان که وابسته به رخدادهای طبیعی چون زلزله، آتش فشان، صاعقه و غیره برای هر بنایی ایجاد گشته است، متوجه خواهیم گشت که قسمت اعظمی از خسارت‌های ایجاد شده، متصل به خرابی دیوارها و سقف ساختمان‌ها به وقوع می‌میوندد. به همین سبب  مهندسین فعال در این حوزه در جهت مقاوم‌ سازی این دو المان گام‌هایی توام با جدیت برمی‌دارند. اجرای میلگرد بستر به سبب مقرون‌بصرفه تمامی شدن نسبت به هر راه‌حل پیشنهادی دیگر، همیشه در این روند حضور داشته‌اند

وال پست چیست؟

زمانی که سخن از وال پست به میان می‌آید، اشاره به نوعی چهارچوب است که با جنسیت نبشی، ناودانی یا  قوطی پروفیل توام می‌گردد. هدف از بکارگیری وال پست توزیع بی‌نقص نیروهای وارده بر دیوار است. در واقع بکارگیری این المان موجب می‌گردد که همه دیوار‌های ساختمان در صورت تحت فشار قرار گرفتن هر  نیرو وارده‌ای در قالبی کاملا واحد عمل نماید. توجه داشته باشید که هرگاه هر یک از اعضای غیراصولی ساختمان مثل دیوار بنا بر استاندار‌های مدنظر و در مجموع به صورت اصولی با اسکلت سازه‌ای درگیری ایجاد نسازد، در زمان به وقوع پیوستن سوانح مورد تخریب و فرو ریزی قرار می‌گیرد. در این صورت علاوه‌بر به بار آوردن خسارت‌های مالی، جان افراد را نیز به مخاطره می‌اندازد. ابعاد تولید وال پست با تکیه‌بر استاندارد 2800 ایران که مهندسین معمار در آن حوزه فعالیت دارند؛ با یک هدف خاص اما گسترده چون ممانعت از بارآمدن هر گونه فاجعه‌ای بر اثر زلزله ایجاد می‌گردد.

وال پست به کمک شیوه‌هایی چون جوشکاری، پیچ و مهره به ستون‌ها و تیرها در محل مورد نظر اتصال می‌یابد. اما نیاز است بدانید که پروسه جوشکاری برای ایجاد اتصال مورد نظر به دلیل عدم انعطاف کافی به طور کامل از سوی استاندارد‌های اروپایی رد شده است. به همین سبب تنها روش پیچ و مهره در برپایی اسکلت و سایر بخش‌های سازه بکارگرفته می‌شود. اما اگر شما در طی پروژه شیوه جوشکاری را اجرا نمایید، از سوی مهندسین ناظر تاییدیه دریافت خواهید کرد.

اما توجه داشته‌ باشید که اتصال وال پست به ستون‌ها از سوی سازمان نظام مهندسی رد شده و غیر اصولی خواهد بود زیرا؛ اتصال میانی دیوارها و ستون‌ها به واسطه پلی‌اورتان پر می‌گردد، و شرایط افزایش انعطاف ستون‌ها در زمان مواجهه با نیروهای عمودی را به دنبال دارد.

وال پست چیست؟

 

چه تفاوتی‌هایی میان میلگرد بستر با وال پست وجود دارد؟

هر دو آن‌ها برای تقویت و مقاوم‌سازی دیواره‌های سازه‌ کاربرد دارند. ولی عواملی که سبب مجزا گشتن و تفاوت قائل شدن میان میلگرد بستر با وال پست می‌شود، مرتبط به ویژگی‌ها و شیوه اجرای آن‌ها است:

  • متریال ابتدایی مورد استفاده بین وال پست و میلگرد یک نوع نیست
  • برجسته‌ترین فاکتوری که این تفاوت را ایجاد می‌سازد نوع اجرا به خصوص هر دو آن‌هاست. نصب وال پست در قیاس با میلگرد بستر با مشقت بیشتری همراه است و نیازمند دقت و جزئی نگری مضاعفی است. بدین صورت که برای نصب وال پست نیاز است تا نبشی‌ها هم به سقف و هم به پایه ستون جوش داده شود.
  • مورد دیگر بعد زمانی متفاوتی است که نصب هر یک از آن‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. آری بازهم وال پست به دلیل روند اجرای دشوارتری که داراست، زمان بیشتری را تا به نتیجه رسیدن، از آن خود می‌کند.
  • برآورد هزینه‌ای که نصب وال پست و میلگرد به خود اختصاص می‌دهد نیز مشتری را در زمان تصمیم‌گیری بر سر دو راهی قرار می‌دهد. اگر به دنبال یک شیوه مقرون بصرفه‌تر هستید بهتر است روش اجرای میلگرد بستر را انتخاب نمایید.
  • این شما هستید که باید از میان دو روش پیشنهادی یک مورد را بر اساس بودجه‌ و زمانی که در اختیار دارید برگزینید. پس اگر تنها به دنبال روشی هستید که مقاوم‌سازی سازه در برابر تحمل بارهای وارد گشته را دوچندان سازد و سایر موارد برایتان بدور از درجه اهمیت است، روند پروژه خود را به وال پست بسپارید.

میان میلگرد بستر و وال پست کدام شیوه توصیه می‌شود؟

زمانی که زلزله می‌آید، آسیب‌های قابل توجهی دیوارها و سقف ساختمان را مورد تهدید قرار می‌دهد. بر اساس همین عامل میلگرد بستر گزینه‌ مطلوب تضمین شده‌ای به جهت استحکام بخشیدن دیوارها و همینطور سقف است. البته کاربرد این محصول زمینه وسیعی را به خود اختصاص می‌دهد اما برجسته‌ترین موارد حاکم را می‌توان در تقسیم‌بندی زیر قرار داد:

  • مقاومت بالا در صورت وقوع زلزله
  • صعودی گشتن نمودار مقاومت دیوارها
  • افزایش استحکام برشی داخلی صفحه
  • متصل گشتن دیوارهای متقاطع به هم

میلگردهای بستر چون سایر میلگردها در دو مدل ساده و آجدار طراحی و تولید خواهند گشت. وال پست هم در روند قاب‌های سازه‌ای و غیر‌سازه‌ای کاربرد دارند. وال پست‌ها دارای انواع متعددی هستند که در دو نوع  قائم و افقی گروه‌بندی می‌شوند. این محصولات به شکل وسیع در قسمت‌هایی از ساختمان چون پنجره‌ها، عایق‌ها، تاسیسات، درب‌ها و ایمن‌سازی نمای بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. وابسته به بررسی‌هایی که صورت پذیرفته است؛ میلگرد بستر در اغلب مواقع وابسته به فاکتورهایی چون انعطاف‌پذیری بالا، استحکام و مقاومت زیاد، شرایط اتصال قوی دیواره‌های دوجداره روند کاربری وسیعی را طی می‌کند. نیاز است بدانید که برآورد هزینه میلگرد بستر به عوامل مختلفی بستگی دارد که بعد از ارتباط گیری با کارشناسان مربوطه در جریان تمامی جزئیات قرار خواهید گرفت.

میان میلگرد بستر و وال پست کدام شیوه توصیه می‌شود؟

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
مشاوره رایگان و خرید